Portugalština pro začátečníky

Katedra románských jazyků FMV vypisuje v pravidelném intervalu kurz portugalštiny pro ekonomy, obvykle ve spolupráci s Instituto Camões. Kurz povede současně česká vyučující a portugalský lektor. Využijte jedinečné možnosti interaktivní jazykové výuky a přihlaste se formou řádného či mimořádného studia. Další informace o průběhu kurzu poskytne garantka portugalštiny, PhDr. Ludmila Mlýnková (ludmila.mlynkova@vse.cz).

 

Zakončení kurzu portugalštiny 2RO191  ZS 2018/19

Na závěrečné hodině čekal na studenty nejen test, ale také typické portugalské pohoštění – tostas com marmelada de marmelo, které obětavě připravil můj portugalský kolega Sergio Oliveira. Mimochodem, věděli jste, že slovo marmeláda je odvozeno od názvu portugalského ovoce marmelo, které se podobá české kdouli? Že ne? Pak je nejvyšší čas přihlásit do kurzů portugalštiny, které KROJ vypisuje na LS 2018/19. Jak si můžete přečíst ve studentských evaluacích, nebude to ztracený čas.

Ludmila Mlýnková

KROJ

 

2RO191 / LS 2016-17 / evaluace

Hodiny portugalčiny boli pre mňa od začiatku veľmi zaujímavé a prínosné. Myslím si, že za tých pár týždňov som sa toho skutočne naučila veľa a už teraz sa teším na pokračovanie tohto kurzu. Páčilo sa mi, že sme mohli zbierať body za domáce úlohy počas celého semestra a zároveň sme sa mohli poučiť z chýb, ktoré sme v nich urobili. Veľmi dobre sa mi pracovalo aj počas domácej prípravy s učebnicou, v ktorej som našla zrozumiteľné vysvetlenia gramatických javov aj s uvedenými príkladmi a cvičeniami. Určite by som štúdium portugalčiny doporučovala aj ostatným študentom.

Michaela Mišuráková

——————————————————————————————————-

Dobry den, pani profesorko,

V letnom semestri som s Vami uspesne absolvovala predmet Portugalština pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1). Na hodinach vladla vzdy prijemna atmosfera, ocenujem individualny a hlavne ludsky pristup ku kazdemu z nas (nie masovy ako je to na mnohych inych predmetoch). Jednoznacne plus na hodinach bol rodily mluvci Sergio a spolocenska udalost usporiadana opat Katedrou romanskych jazykov, na ktorej bola predstavena portugalstina ako jazyk a taktiez studentske zahranicne pobyty.

Velmi pekne Vam dakujem a dufam, ze v buducnosti sa naskytne dalsia prilezitost zapisat si u Vas predmet, pripadne pomoc na katedre ci organizacia kulturno-spolocenskych akcii.

Soňa Mal´arová

————————————————————————————————————-

Dobrý den, zasílám Vám zpětnou vazbu. Osobně mě moc těší, že jsou kurzy portugalštiny na naší škole vůbec k dispozici. Ke studiu tohoto, pro mě třetího jazyka, jsem se rozhodl po návštěvě Brazílie na doporučení bývalého studenta VŠE, který zde podniká. Přestože portugalštinu beru jako nadstavbu, znamená pro mě kulturní obohacení. Hodiny jsou intenzivní i zábavné. Byl bych rád, kdybychom se mohli věnovat více i brazilské slovní zásobě, možná uvítám v příštím semestru i pomalejší tempo. Těším se na viděnou v navazujícím kurzu.

Martin Bláha

———————————————————————————————————–

Lekce portugalštiny hodnotím jako velice kladnou zkušenost. Oba vyučující byli skvělí a snažili se předat pokud možno co nejvíce vědomostí co nejpřitažlivější cestou. Velké plus je rodilý Portugalec, který do celého kurzu přináší tu správnou Portugalskou atmosféru. Zároveň pomáhá s výslovností a kurz vede tak trošku nekonvenčně podle sebe, což mně osobně přišlo velmi sympatické. Jedinou věc, kterou bych mohl vytknout je, že hodiny na mě v 7:30 ráno byly až příliš energické. Každopádně kurz skvělý, všem vřele doporučuji a už teď se těším na začátek příštího semestru.

Lukáš Petr

———————————————————————————————————–

Dobrý den,

tak tedy hezky popořadě. Jak už jsem naznačil na hodině, chtěl bych poděkovat za zážitek, kterým pro mě portugalština na VŠE byla, a zase mi o chlup zlepšila celkové vnímání VŠE. Taktéž děkuji za fotky z prezentace a i poděkování, rád jsem přispěl svou „troškou do mlýna“.

Jinak k hodnocení předmětu jako takového a na co nalákat potenciální nováčky… Přestože se na VŠE vyučuje spousta dle názvu zajímavých předmětů, překvapilo mě, že mezi těmi jazykovými je i portugalština. Ve světě je sice užitečná, ale v centrální Evropě se s ní zas tak často nepotkáme, podobně jako s Portugalci. Logicky mě tak zjištění, že se portugalština na VŠE vyučuje, ale především pak to, že na hodiny dochází přímo rodilý mluvčí, velmi příjemně překvapilo! Portugalská nátura je od té české neuvěřitelně rozdílná a ještě nikdy se mi nestalo, že bych ze třídy (navíc tak brzy ráno) odcházel neuvěřitelně pozitivně naladěný. Přestože se jednalo o předmět zcela volitelný a dobrovolný, překonal jsem svoji nechuť k ránu a na hodiny pravidelně docházel. Skvělá příležitost pro všechny, kteří neradi studují sami! A i když to pro nováčky může být zpočátku šok, vytrvejte, stojí to za to! Suma sumárum: Portugalština mi změnila vnímání jazykových předmětů na VŠE. Díky!

Honza Slavotínek

————————————————————————————————————–

Dobrý den,

ráda bych Vám poděkovala za výuku portugalštiny na VŠE. Ačkoliv hodiny probíhaly relativně brzy ráno, vždy jsem se na ně těšila a díky Vašemu optimistickému přístupu jsem se nebála zapojovat a hlavně konverzovat, což je v začátcích osvojování si určitého jazyka velmi důležité. Velmi oceňuji i výuku s rodilým mluvčím, což nebývá v začátečnických kurzech příliš zvykem. Sergio byl stejně jako Vy velmi ochotný a optimistický. Díky Vašem hodinám vím, že se portugalštině chci věnovat i nadále. Ještě jednou děkuji za celý semestr.

Tereza Pičmanová

————————————————————————————————————-

Dobrý den,

na hodinách portugalštiny jsem se během jednoho semestru z naprostého začátečníka posunula na úroveň, kdy jsem schopna téměř bez problému porozumět jednoduchému psanému textu a domluvit s v základních situacích, a to nejen díky znalosti španělštiny, ale hlavně díky způsobu vedení kurzu, který ve mě vzbudil velký zájem o tento jazyk. Oceňuji především výuku přímo s rodilým mluvčím – taková možnost se vám na úrovni začátečníka jen tak nenaskytne. Studium portugalštiny pro mě tedy tímto semestrem rozhodně nekončí.

Aneta Prozrová

 

Dobrý den,

Za mě jsem byla s portugalštinou naprosto spokojená. Přítomnost Sergia dávala hodinám uvolněnější nádech, než který mají klasické hodiny na vysoké škole. Zároveň jsme díky tomu získali přímý náhled do oblasti Portugalska, jak zvyklostmi, tak i která slovíčka se spíše využívají a podobně. Váš styl výuky je skvělý, Vaše energie i humor nenechá nikoho usnout ani v půl 8 ráno a donutí  udržet pozornost po celou hodinu.
Jedinou drobnější nevýhodu jsem shledala v tom, že většina třídy má, na rozdíl ode mne, již za sebou alespoň základy španělštiny, čímž možná některé věci byly přecházeny s tím, že je známe. Avšak nebyl problém se zeptat, když nebylo něco jasného, takže to nehodnotím nijak záporně. 🙂

Kristýna Pelešková

—————————————————————————————————————-

Hodiny portugalštiny byly velice zábavné, a hlavně i přes vyučovací čas v 7:30 velice živé. Téměř každý týden pro nás bylo připraveno něco nového a nová látka byla vykládána mnohdy zajímavou, a především zábavnou formou. Také jsme jako studenti cizího jazyka ocenili častou přítomnost rodilého mluvčího, který nám mohl přiblížit nový jazyk ještě více. Také se mi velice líbily časté pozvánky na různé kulturní akce spojené s portugalským jazykem. V neposlední řadě bych rád vyzdvihnul poslední hodinu, která byla spojená s příjemnou ochutnávkou portugalské kuchyně!

Kurz bude určitě všechny potencionální zájemce bavit a všem ho vřele doporučuji!

Ondřej Dohnal