Journées de la Francophonie

Na celém světě každoročně probíhá Journées de la Francophonie (Týden francouzského jazyka).  Ke společném odkazu francouzského jazyka se hlásí šedesát osm členských, přidružených nebo pozorovatelských států a vlád Mezinárodní organizace Frankofonie (Organisation internationale de la Francophonie, OIF) včetně České republiky.

Na VŠE hraje francouzština významnou úlohu, a proto se na půdě naší školy uskutečnily dvě významné akce. První z nich byla debata „Espace économique francophone et République tchèque“, která proběhla v pátek 22. 3. 2019 za účasti zástupců velvyslanectví Francie, Maroka a Švýcarska a společnosti Accenture. Debatovali ekonomický rada velvyslanectví Francie v ČR Philippe BRUNEL; ředitelka Business France Claire CAMDESSUS; 1. tajemník velvyslanectví Maroka v ČR Abdeslam EL MALEH; 1. tajemník velvyslanectví Švýcarska v ČR Rolf OTT; zástupci společnosti Accenture Anna JAKOUBKOVÁ a Sébastien COLMAGRO a rektorka VŠE Hana MACHKOVÁ.

Po debatě následovalo neformální setkání studentů s manažery následujících 15 významných francouzských firem:  L’OREAL, Komerční banka, Sanofi, Pernod-Ricard, Air Liquide, Engie, Legrand, Axa, Unibail-Rodamco-Westfield, Saint-Gobain, Hello Bank, Atalian, Makro, Tido, Altam Real Estates, na němž nechyběla ochutnávka francouzského vína a dalších specialit. Studenti se tak mohli seznámit s podnikovou kulturou a s pracovními příležitostmi v těchto firmách, jejichř manažeři jsou členy CNCCEF (Comite National des Conseillers du Commerce Exterieur de la France).

Obě akce byly cíleny především na vyšší ročníky, respektive na třetí ročník bakalářského studia na FMV (všechny obory), jako součást Přípravného kurzu pro zkoušky DFP Pařížské obchodní komory (2RO302),  a na studenty magisterského studia. Celkově se obou akcí zúčastnila více než stovka studentů.

Na KRoJ se stalo dobrou tradicí svěřovat moderování debat pořádaných katedrou studentům daného románského jazyka. Tentokrát u moderátorského pultíku stáli  Petr Tomčiak, Yevheniia Stankevych a Tadeáš Rulík, všichni tři svůj úkol bravurně zvládli a o své pocity se podělili:

V pátek 22.března se na VŠE konal „Table ronde Espace économique francophone et la République tchèque“, který byl v rámci dnů Frankofonie organizován KROJ a my, studenti, jsme měli možnost moderovat tuhle akci. Tématem konference s představiteli příslušných ambasád byly výzvy, před kterými stojí ekonomiky Francie, Švýcarska a Maroka, ale i obchodní vztahy daných zemí s ČR a potřeby frankofonního personálu na českém trhu práce. Po skončení konference jsme promluvili se zástupci frankofonních firem v ČR, navázali jsme kontakty pro budoucí kariéru a mohli zároveň jen tak ochutnat kvalitní francouzské víno a jiné speciality. Byla to dobrá příležitost, jak získat nové kontakty, něco se dozvědět, to vše v příjemné frankofonní atmosféře. Děkujeme KROJ a Francouzskému institutu a těšíme se na další frankofonní setkávání!“ (Yevheniia Stankevych,  3. ročník)

Katedra románských jazyků, která akci spolupořádala, nabídla nám, studentům francouzštiny, unikátní příležitost vyzkoušet si odbornou konferenci ve francouzštině moderovat. Přestože jsem zprvu na plošnou výzvu se k moderování dobrovolně přihlásit nereagoval, nakonec jsem v sebevědomé chvilce výzvu přijal. A byl to dobrý krok. Příležitost otestovat své dovednosti ve francouzštině před váženými hosty z Francie, Švýcarska či Maroka a slušně zaplněnou Vencovského aulou se nenaskytne každý den. Pár dní příprav pečlivé výslovnosti a koncentrace při samotné akci se vyplatily. Akce se zdařila. Nemohu než doporučit vám, co podobnou příležitost dostanete, abyste do toho šli. Dobrých zkušeností není nikdy dost.“  (Petr Tomčiak, 3. ročník)

 

Debatě na půdě VŠE předcházela ve čtvrtek 21. března 2019 první Chasse au trésor (Honba za pokladem), která se také konala v rámci Dnů Frankofonie 2019. Celkem devět skupin soutěžilo o zajímavé ceny a všichni měli příležitost navštívit místa spjatá s francouzským jazykem a kulturou. Nejvíce účastníky oslovila návštěva Švýcarské ambasády, kde pro ně byla připravena ochutnávka švýcarské čokolády. Netradiční akci si studenti opravdu užili a už dnes se těší na příště.