Přednášky velvyslanců a odborníků z praxe

  • Ve středu 23.11.2022 jsme na KROJ přivítali zástupce Evropské komise, Yanna-Maëla Bideaua, který přišel čtyřiceti studentům bakalářského i magisterského studia představit ve francouzštině evropské instituce, historii evropského integračního procesu, vybrané evropské politiky a jejich dopad na každodenní život občanů EU, ale i možnosti stáží a konkurzů do evropských institucí. Přednáška i následná diskuse, ve které padlo hodně otázek, se konaly u příležitosti českého předsednictví EU a ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze

 

  • La Tunisie est-elle vraiment un laboratoire de démocratie dans le monde arabe?
Pan Jérôme Heurtaux, ředitel Cefresu na pozvání KROJ přednesl ve francouzštině přednášku „La Tunisie est-elle vraiment un laboratoire de démocratie dans le monde arabe ?“, určenou především pro studenty kurzu 2RO301, připravující se na zkoušku Pařížské obchodní komory – DFP v oblasti mezinárodních vztahů a cestovního ruchu. Na poslední chvíli přijala naše pozvání i J.E. paní Yosra Souiden, velvyslankyně Tuniska v ČR, která přednesla krátké úvodní slovo a po přednášce velmi ochotně s panem Heurtauxem odpovídala na četné otázky studentů, týkající se postavení žen v současném Tunisku, provázanosti sportu s politikou, či přímo současného prezidenta Tuniska. Hosty uvítal krátce i děkan FMV VŠE, doc. Ing. Josef Taušer, Ph.D. Přednášejícímu i paní velvyslankyni děkujeme za to, že nám poskytli hluboký vhled do současné situace v Tunisku, všem studentům děkujeme za účast a věříme, že na toto příjemné setkání, první po dlouhých třech semestrech online, brzy navážeme další spoluprací.
  • Přednáška francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti

Ve čtvrtek 3. června 2021 měla desítka studentů naší katedry možnost se účastnit přednášky francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea na téma „Quel avenir pour l’Europe ? / What future for Europe?“, která se konala v reprezentativní Velké zasedací síni Karolina. V přednášce uspořádané u příležitosti blížícího se francouzského a českého předsednictví Rady EU v příštím roce se pan tajemník – střídavě ve francouzském a anglickém jazyce – dotkl nejrůznějších témat: solidarita v Evropě, vnější výzvy Unie, společný plán na záchranu ekonomiky, priority francouzského předsednictví (Puissance – Relance – Appartenance), vztahy EU-Rusko, připravenost EU na budoucí krize. Otázky kladli mimo jiné i naši studenti francouzštiny a zároveň studenti Mezinárodních studií a diplomacie: Matěj Prokop, t.č. stážista Ministerstva zahraničních věcí, který se podílí na přípravě vlády ČR na předsednictví EU v příštím roce, či Klára Březinová, která v minulosti absolvovala studijní pobyt na Sciences Po v Bordeaux a o tématiku EU se do hloubky zajímá. 

Děkujeme Francouzskému institutu / Cefres i Univerzitě Karlově za tuto příležitost!

  • Přednáška tuniského velvyslance

V pátek 7. 4. 2017 proběhla na FMV VŠE již druhá přednáška v rámci cyklu setkání s frankofonními velvyslanci pořádaného Katedrou románských jazyků FMV VŠE.  Velvyslanec Tuniské republiky v ČR, J.E. pan Mohamed-Selim Hammami pohovořil ve francouzštině o demokratizačním procesu v Tunisku a s ním spojených politických a ekonomických otázkách, o ženských právech v rámci modernistické tradice této země, ale i o širším geopolitickém kontextu a současném dění v regionu.

Přednáška byla určena především studentům třetího ročníku bakalářského studia, které zajímají témata z oblasti mezinárodního obchodu, mezinárodních vztahů, diplomacie či evropské integrace. Dorazili i studenti nižších, či naopak vyšších ročníků. K naší velké radosti byla účast opět vysoká (cca 90 studentů) a studenti se nebáli klást otázky ve francouzštině se širokým tematickým záběrem.

Pan velvyslanec přislíbil rovněž účast na diskusní akci, kterou KROJ plánuje uspořádat v zimním semestru AR 2017/18.

Sledujete Facebook KROJ, kde průběžně zveřejňujeme aktuality z frankofonního světa.

 

  • Přednáška švýcarského velvyslance

Ve středu 8. 3. 2017 proběhla na FMV VŠE přednáška na téma La politique européenne de la Suisse, kterou ve francouzském jazyce přednesl velvyslanec Švýcarské konfederace, J.E. pan Markus-Alexander Antonietti. Přednáška byla příležitostí pro představení aktuálních témat a následnou zajímavou diskusi o nich: zahraniční obchod Švýcarska, imigrační politika Švýcarska (referendum z roku 2014, zákon o přijímání zahraničních pracovnících z prosince 2016), bilaterální vztahy s Evropskou unií, perspektivy EU po Brexitu atd.

Přednáška byla určena především studentům třetího ročníku Bc studia oborů  mezinárodní studia, diplomacie, evropská integrace, zahraniční obchod, ale dorazili i studenti nižších ročníků. K naší velké radosti byla účast vysoká (cca 110 posluchačů) a studenti se nebáli klást otázky ve francouzštině. Sami hodnotili přednášku jako velmi  zajímavou, užitečnou a zcela srozumitelně přednesenou.