Zkušenosti studentů ze studijního pobytu / praxe v Latinské Americe

Patrik Šváb

Magisterské studium FMV, Mezinárodní obchod

Semestrální studijní pobyt na Universidad Católica v Santiagu de Chile

Chile by se dalo nejlépe popsat jako země extrémů, a to, co se týče rozdělení bohatství, stejně tak jako rozmanitostí přírodních podmínek – rozkládá se přes všechny podnebné pásy. Každý si mezi ostrovy, lagunami, horami, vodopády, písečnými dunami nebo ledovci najde to své. Na druhou stranu se musí člověk proplést rozsáhlou byrokracií a přísnou migrační politikou. Stejně tak jsou tam velmi tuhé zimy, jelikož ne všude vám doma zatopí. Doporučuji proto návštěvu v létě (naší zimě). Co se týče samotného Santiaga, není to tak pěkné město jako ta, na která jsme zvyklí z Evropy, na druhou stranu je to ideální „výchozí bod“ při cestování po Latinské Americe – jde o jedno z nejbohatších a relativně nejbezpečnějších měst regionu. Stejně tak zde se nacházející Universidad Católica, se kterou má VŠE partnerskou dohodu, dosahuje prvenství v žebříčcích latinskoamerických univerzit. Rozhodně stojí za to se tam na semestr zapsat.

Marie Zezulová

Magisterské studium FMV, Mezinárodní ekonomické vztahy

Semestrální praxe na velvyslanectví České republiky v Limě, Peru

Pro všechny, kteří chtějí vystoupit z davu, objevit objevené i neobjevené, poznat jiný svět a přitom se neustále cítit jako doma. To je Latinská Amerika. Lidé vstřícní, pohostinní, veselí a zvědaví. Jiný svět plný protikladů, extrémní bohatství a extrémní chudoba, obklopeni neuvěřitelným přírodním bohatstvím a dechberoucí přírodou. Už kupujete letenku? Já ano, znovu! Peru je nádherná země, která má všechno. Zachtělo se Vám do hor, k moři, do džungle nebo snad navštívit poušť? Není problém. Peru neznamená jen Machu Picchu a skvělou gastronomii. Je to také země plná pohostinných lidí a příběhů otevírajících oči. Všichni mí známí, kteří navštívili Peru, byli nadšení. Změnilo nás to, ale všechny k lepšímu.