KROJ ve Středoafrické republice

V srpnu odjíždí Kateřina Dvořáková z KROJ FMV spolu s 2 studentkami FMV (obor Mezinárodní studia a diplomacie) Barborou Javůrkovou a Anežkou Ševčíkovou a dalšími 10 dobrovolníky neziskové organizace Siriri do Středoafrické republiky. Anežka se do SAR vydává již podruhé. Všechny tři právě podstoupily intenzivní víkendové školení, aby mohly v SAR ve francouzštině školit místní učitele v rámci programu Škola hrou.

Podle indexu lidského rozvoje figurovala Středoafrická republika v r. 2017 na předposledním, tj. 188. místě na světě. Děti před nástupem do školy znají jen nejrozšířenější jazyk sango. Výuka na školách probíhá ale převážně ve francouzštině, což dětem velmi ztěžuje osvojení si základních znalostí. Ve spolupráci se středoafrickými spoluškoliteli tak Siriri povede v srpnu ve městech Bouar a Bozoum již pátým rokem školení učitelů základních škol zaměřené na moderní pedagogické metody ve výuce čtení, psaní a matematiky v sangu a za pomoci kvalitních pedagogických pomůcek. Aktivity Siriri představil ve francouzštině na půdě VŠE stovce studentů FMV i tehdejší ředitel organizace Fabrice Martin vloni v listopadu. Držte výpravě z VŠE palce!